Current track

Title

Artist


Otwórzcie się!

Written by on 29 stycznia 2021

Jesteśmy bombardowani chorymi zakazami i nakazami publikowanymi przez; w większości przypadków – osoby niekompetentne, obsadzone do „rządu” polskiego przez pewne „aparaty”… Nie jest to tajemnicą dla nikogo, kto interesuje się historią i polityką.

CODZIENNOŚĆ

Prawdziwym dramatem jest jak odbija się to na naszym codziennym życiu. To, że nie przynosi to najmniejszych efektów w walce z nową odmianą grypy – mieliśmy czas i okazję zauważyć od prawie roku. To, że działania te są skierowane głównie w celu zniszczenia drobnych przedsiębiorców i wykupu ich za grosze przez wielkie korporacje, oraz zarobieniu przez kolejne miliardów na sprzedaży nic nie dających szczepionek – odkrywamy każdego dnia.

Co nam pozostaje? Bycie człowiekiem! Stanie ponad tym wszystkim. Posiadanie własnego rozumu i trzeźwej oceny sytuacji. Od dawna nie oglądam wiadomości, programów telewizji – zwłaszcza reżimowej, nie słucham radia i nie czytam gazet. Sądzę, że czyni tak większość z nas. Na szczęście jest internet i mamy wiele alternatywnych źródeł i serwisów, jeśli chcemy sobie „coś pooglądać, posłuchać, poczytać”.

 

DZIAŁANIA LOKALNE

Od poniedziałku, 1 lutego 2021 w Suchej Beskidzkiej otwiera się kafejka – COFEINA JAZZ CAFE znajdująca się pod adresem Rynek 20. Bardzo zachęcam wszystkich, aby korzystać z usług tego lokalu w ramach solidarności z drobnymi przedsiębiorcami, którzy „ledwo przędą”, a tzw. „tarcza rządowa”, czyli pomóc związana ze sztucznie wykreowaną epidemią – to jest jedna wielka kpina!

Pozwoliłem sobie porozmawiać na ten temat z właścicielką lokalu – Sylwią Pająk (S.P.).

Marcin Talaga – Sylwia, jak odbiły się na Twojej działalności zaostrzenia związane z epidemią, te z wiosny i te, które narzucono nam jesienią?

Sylwia Pająk – Wiosną potraktowaliśmy lockdown jako rzecz konieczną. Otrzymaliśmy rządową pomoc, która w tamtym czasie zaspokoiła podstawowe wydatki firmy. Wszyscy mieliśmy nadzieję, że działania te załagodzą wybuch pandemii, która w tamtym czasie wydawała się być realnym zagrożeniem. Wykorzystaliśmy ten czas po części na wypoczynek, ale zarazem na planowanie rozwoju naszego lokalu. Udało nam się także przeprowadzić remont i modernizację wnętrza. Po zniesieniu zaostrzeń wróciliśmy do pracy pełni nadziei i naładowani energią do działania. Owocem tego był zorganizowany przez nas festiwal „Potknij się o jazz”, który okazał się wielkim sukcesem pokazującym jak można działać lokalnie promując muzykę i sztukę, a jego najlepszym walorem był swoisty powrót do tzw. „normalności”. Niestety, ku zaskoczeniu niemalże wszystkich – jesienią, dosłownie z dnia na dzień wprowadzono nowe zaostrzenia i zakazy. Działania te wbrew wskaźnikom liczby zachorowań w tamtym okresie okazały się druzgocące dla większości drobnych przedsiębiorców. Na dzień dzisiejszy moja firma jest w bardzo trudnej sytuacji. Nadal czekamy na pomoc rządową, co wiąże się z ogromną biurokracją i papierologią. Z tego powodu zarówno ja, jak i moi współpracownicy jesteśmy w trudnej sytuacji finansowej, oczekując na obiecane działania rządu.

M.T. – Rozumiem, że ta sytuacja zmusiła Cię do podjęcia decyzji o otwarciu lokalu. W jakiej legalnej formie postanowiłaś wznowić działalność?

S.P. – Wiele osób pyta mnie, „pod jaką przykrywką się otwieramy”. Odpowiedź jest prosta: pod „przykrywką” prawa! A dokładniej – przepisy zezwalają nam na działalność niemalże taką samą jak przed zaostrzeniami. Studiując przepisy i korzystając z wiedzy fachowców odkryłam, że państwo nie ma podstaw prawnych do uniemożliwienia prowadzenia działalności takiej jak nasza. Według litery prawa działamy legalnie jako biznes, a zarazem nasi klienci korzystając z naszego lokalu prawa nie łamią w żaden sposób. Mamy dwie ręce i chcemy zapracować na nasze przeżycie. Jesteśmy rozsądni i potrafimy prowadzić kawiarnię tak, żeby nikogo nie narazić na utratę zdrowia. Przede wszystkim mamy wszystkie wymagane koncesje, zezwolenia i prawo do prowadzenia takiej działalności w Polsce. Problem jaki widzę to brak edukacji w zakresie prawa u wielu ludzi. Po zagłębieniu się w przepisy odkryłam bezprawność nałożonych na nas zakazów i zachęcam każdego do zagłębienia się w podstawowe przepisy prawne jeszcze obowiązujące w naszym kraju!

M.T. – Jak widzisz przyszłość swojej działalności, a zarazem innych drobnych przedsiębiorców jeżeli obecna polityka i zaostrzenia będą kontynuowane przez dłuższy okres?

S.P. – Według mnie jedyną receptą na uratowanie tego rynku jest wznowienie działalności przez jak największą liczbę małych biznesów. Jesteśmy w punkcie kiedy nie mamy zbyt wiele do stracenia, ponieważ wielu przedsiębiorców jest na skraju upadku. Jedynym rozwiązaniem jest użycie legalnych środków do zadbania o swój byt pracą własnych rąk! Myślę, że bardzo ważnym aspektem takiego działania jest wspieranie się wzajemne przez różne drobne biznesy. Apeluję też do doradców biznesowych i adwokatów o pomoc, w tym także darmową dla lokalnych biznesów, które bardzo często prowadzone są przez naszych sąsiadów, znajomych, a nawet bliższą, lub dalszą rodzinę. Zarazem główną siłą napędową są nasi klienci i w Waszych rękach jest to czy wesprzecie lokalne sklepy, kawiarnie, restauracje i tym podobne – zamiast wspierać globalne korporację, które w tych czasach mają niespotykane wcześniej dochody.

M.T. – Dziękuję Ci bardzo za rozmowę!

S.P. – Dziękuję za wsparcie!

 

PODSUMOWANIE

Wspieranie takich inicjatyw jest wspaniałym sposobem na okazanie swojego buntu,  niezadowolenia i nieufności do tego co zaserwowali nam wątpliwi politycy i zakłamane media głównego nurtu. Uważam, że drobni przedsiębiorcy otwierający swoje biznesy i my – zwykli ludzie korzystający z nich, to dużo lepsza forma sprzeciwu niż wiece i naparzanie się z policją i strażą miejską. Bądźmy mądrzejsi i stańmy ponad głupotą i arogancją. Nie jesteśmy stadem bezmyślnych owiec – tak jak chcieliby tego oni!

Pozwólcie, że na koniec zacytuję mistrza:

„Bujać – to my, panowie szlachta!”

 

Autor artykułu i części zdjęć:

Marcin J. Talaga vel. Talagowski

 

A oto jeden z wielu przykładów podobnych działań w innych miejscowościach:

https://www.krotoszynska.pl/wiadomosci/krotoszyn-otwiera-sie-pierwsza-restauracja/oJU82jW1BlcKWObiJXSN?fbclid=IwAR3aXdEJjehCRGi6VB4jvfIA5mlzBog7HIOhqYdBa_JvDnDXDOAU1xyFLrs


Continue reading

Next post

Transmisje


Thumbnail
Previous post

List Do Przyjaciela


Thumbnail

Contact